Triglavský národní park

Triglavský národní park je součástí Východních Julských Alp. Je jediným národním parkem Slovinska a nabízí překrásnou přírodu, adrenalin i perfektní lyžování.

Triglavský národní park je součástí Východních Julských Alp (názvy označují téměř shodné území) a byl pojmenován podle své nejvyšší hory. Jeho rozloha je 838 km2 a pokrývá tak 4 % slovinského území. Patří k nejstarším a největším alpským chráněným oblastem. Zároveň je jediným slovinským národním parkem. Každý rok ho navštíví cca 1 600 000 turistů.

První návrhy na ochranu tohoto území pocházejí z roku 1908. Zrealizovány byly až o 16 let později, tj. v roce 1924, kdy byla za chráněnou oblast prohlášena Dolina Triglavských jezer (cca 14 km2). Teprve v roce 1961 se území o rozloze 20 km2 stalo národním parkem a v roce 1981 bylo rozšířeno na dnešní velikost. V roce 2003 byly Julské Alpy a Triglavský národní park zapsány na seznam UNESCO.

Nejvyšším bodem parku je Triglav (2864 m), nejníže položeným místem Tolminka (180 m). Dvě třetiny území parku pokrývají lesy. Převládajícím druhem na jižní straně parku je buk, zatímco pro severní stranu jsou charakteristické jedle a modříny.

Součástí Triglavského národního parku jsou dvě rozvodí – řeka Sáva odvádí vodu do Černého moře, řeka Soča do Jaderského moře. Oblast má také bohaté zásoby podzemní vody. Vyskytují se zde i ledovcová jezera. Největším slovinským jezerem je Bohinjské jezero, ze které lze za dobrého počasí spatřit i Triglav.

©2024 Cestování.cz